صفحه اصلی

ادوردز (تبلیغ گوگل) چگونه کار می کند؟


یک فعالیت تبلیغاتی در گوگل ادوردز بعنوان یک کمپین تعریف می شود. وظیفه این کمپین، نمایش تبلیغ آگهی دهنده در ازای عبارت جستجو شده است. بدین معنی که؛ پس از تایپ عبارت کلیدی مورد نظر، ربات های گوگل براساس الگوریتم های مشخص، نتایج جستجو را در دو حالت طبیعی (SEO organic)  و یا تبلیغاتی (Adwords) نمایش می دهند.

فرض کنید شما برای خرید عینک آفتابی در حال جمع آوری اطلاعات هستید. عبارت عینک آفتابی را در گوگل جستجو می کنید. نتایج جستجو به دو صورت طبیعی و تبلیغاتی برای شما به نمایش در می آید. (صرف نظر از تصاویر مرتبط با این جستجو)

نتایج طبیعی می تواند شامل مقالات مرتبط با عینک آفتابی و یا فروشندگانی است که با صرف هزینه (عمدتن زیاد) و صبر کافی، توانسته اند به صفحات اولیه گوگل راه یابند.

اما نتایج تبلیغاتی مربوط به آگهی دهندگانی است که با مشورت با کارشناسان ادوردز و همکاری با ایشان، در مدت کوتاهی (شاید چند ساعت) در صفحات اول گوگل برای خود جا بازکرده اند.

روش کار ادوردز به این صورت است که برای هر کمپین، دو تیتر بعنوان مشخصه اصلی کمپین (یا شعار تبلیغاتی) تعریف می شود. براساس استاندارد جاری گوگل، تعداد کرکترهای هر تیتر با فاصله ها خالی بین کلمات، نباید از 30 کرکتر بیشتر باشد. شما می توانید برای کمپین خود، توضیحات هم داشته باشید که تعداد کرکترهای این قسمت، به 80 محدود شده اند.

مهمترین بخش هر کمپین، تعریف عبارات کلیدی است. این عبارات، واژگانی هستند که جستجوکنندگان پس از جستجوی آنها با تبلیغ شما مواجه می شوند. اصول تعریف کلمات کلیدی را در مقاله مرتبط آن ( اینجا ) مطالعه نمایید.

گوگل، تبلیغ شما را رایگان نمایش می دهد ولی در ازای کلیک بر روی آن، از اعتبار کمپین شما کاسته می شود. این روند تا آنجا ادامه دارد که بودجه شما به پایان برسد. هزینه هر کلیک، تابع تعاریف ایجاد کمپین و الگوریتم های مختص به گوگل و براساس عبارات کلیدی مختلف، متفاوت است.

نمایش کمپین ها، براساس نرخ حراج تعریف شده برای آن کمپین و مبتنی بر نرخ پیشنهادی سایر تبلیغ دهندگان تعیین می گردد. بعبارتی، گوگل برای نمایش هر عبارت کلیدی، از یک روند حراج پیروی می کند. اگر نرخ بالاتری دریافت نماید، آن کمپین اولویت بالاتری خواهدداشت.

نویسنده: مهندس آرش پویان مهر