صفحه اصلی

داستان ادوردز (تبلیغات گوگل)


تاریخ رسمی تولد گوگل ادوردز یا همان سیستم تبلیغات کلیکی گوگل، 23 اکتبر سال 2000 میلادی است.

هنگام جستجو در اینترنت، ما با 2 مولفه عمده مواجهیم: جستجو براساس متن (که فلسفه شکل گیری موتورهای جستجو بود) و جستجو براساس تصویر (که پدیده ای نسبتن نوین است و در حال تکامل). البته که براساس اصول علم کامپیوتر، موردی چون تشخیص صدا نیز می تواند به این صحنه پای گذارد.

گوگل؛ بعنوان سرآمد موتورهای جستجو، پس از تکوین و تکامل، تصمیم به درآمدزایی از ناحیه نمایش نتایج جستجو گرفت. به این معنی که این امکان را در قالب پروژه هزینه بر اساس کلیک (CPC: Cost Per Click) گوگل ادوردز (که بعد از Premium Sponsorships به اجرا در آمد) در اختیار تبلیغ دهندگان قرارداد تا تبلیغ وب سایت خود را همانند نمایش نتیجه جستجوی عبارات کلیدی، به جستجوکننده نشان دهد و تنها با دو تفاوت: 1. در ازای کلیک بر روی تبلیغ، پول دریافت کند. 2. در کنار نتیجه نمایش داده شده، Ad (کوتاه شده ی Adwords) قرارگیرد.

در همان اوایل شروع پروژه (سال 2000) در حدود 350 تبلیغ دهنده با گوگل همکاری می کردند. این عدد در حال حاضر، بیش از 1 میلیون است و ده ها میلیارد دلار برای این شرکت سودآوری داشته است.

لری پیج – یکی از موسسین گوگل – در آغاز به کار نسخه بتا (نسخه اولیه) ادوردز گفته بود: گوگل ادوردز این امکان را به شما می دهد که با بهره مندی از یک فناوری پیشرفته، تبلیغات بسیار سریع و منعطفی را براساس بودجه تان طراحی و اجرا نمایید و این، بهترین و مناسب ترین راه برای تحقق اهداف بازاریابی شماست.

ادوردز در واقع دومین پروژه تبلیغاتی گوگل بود. نخستینِ آن، Premium Sponsorships بود که مدت کوتاهی دوام داشت و رفته رفته جای خود را به ادوردز داد.

امروزه، گوگل ادوردز با پوشش دادن دیگر سایت های کمپانی گوگل (YouTube, Gmail,…) سهم بسیار عمده ای در صنعت تبلیغات ایفامی نماید.

در اینفوگراف زیر که به مناسبت پانزدهمین سال تولد گوگل ادوردز منتشر شده است، مراحل تکامل این سرویس پیشرفته را می بینید.

ترجمه و تالیف: مهندس آرش پویان مهر